Szwajcaria #2

Jeśli nie lubisz czekolady, ten post nie jest dla Ciebie.


If you don’t like chocolate, this post is not for you.

Druga odsłona smakołyków ze Szwajcarii (Szwajcaria #1 – KLIKnij by przejść do posta) – tym razem kolega zaopatrzył mnie w niemały zapas czekolady, od zupełnie przypadkowego producenta 😉


Second post with goodies from Switzerland (Szwajcaria #1 – CLICK to go to that post) – this time a friend gave me not small amount of different chocolate bars, from a random producer 😉

Czekolada mleczna z pomarańczowym nadzieniem

Pachnie absolutnie obłędnie! W miękkim nadzieniu znajdujemy kandyzowaną skórkę i aromat pomarańczowy. Ponieważ jest to czekolada mleczna, jest dość słodka. Moim zdaniem cudowny zapach obiecuje dużo, jednak w smaku cytrusy nie są już tak wyczuwalne. Nie zmienia to faktu, że jest bardzo smaczna.


Milk chocolate with orange filling

It smells absolutely divine! In soft filling we get candied orange peel and orange aroma. Becasue it’s milk chocolate it’s quite sweet. In my opinion beautiful smell promise a lot, but when you taste it, citrus flavor is not so obvious. It doesn’t change the fact, that it’s very tasty.

Ciemna czekolada z pomarańczą

W jej przypadku sytuacja wygląda dokładnie na odwrót – pachnie zdecydowanie „jak ciemna czekolada” i tylko lekka, owocowa słodycz przebija się w oddali. Natomiast w smaku, dzięki chrupiącym, pomarańczowym drobinkom, nad goryczą ziaren kakao dominuje słodki smak cytrusów.


Dark chocolate with orange

In this case, it’s exactly the opposite situation as with previous one – it smells very much „dark chocolaty” and only subtle, fuity sweetnes appear in the back. But in flavor, thanks crispy, orange pieces, citrus overcomes cacao beans.

Mleczna czekolada z orzechami laskowymi i twardym nugatem z orzechami laskowymi

Nie przepadam za orzechami laskowymi, także nie bardzo nadaję się na recenzenta czekolady je zawierającej. Ciekawe jest w niej na pewno połączenie całych orzechów z małymi kawałeczkami twardego nugatu i fakt, że znajdziemy ich w niej bardzo dużo (31%).


Milk chocolate with hazelnuts and hard nougat with hazelnuts

I’m not a fan of hazelnuts, so I’m not the right person to review chocolate that contains them. What’s interesting here is combination of whole nuts with small pieces of hard nougat, and the fact, that there’s lots of them (31%).

Mleczna czekolada z rodzynkami, orzechami laskowymi i migdałami

Bardzo lubię połączenie rodzynek i migdałów w mlecznej czekoladzie. W tym przypadku nawet obecność orzechów laskowych nie popsuła dobrego wrażenia. Bakalii jest dużo, ale nie za dużo – czekolada jest słodka (co pogłębia obecność rodzynek), ale nie za słodka. Jeden z moich faworytów tego zestawienia.


Milk chocolate with raisins, hazelnuts and almonds

I like rasins and almonds combined in milk chocolate a lot. In this case, even presence of hazelnuts didn’t kill positive impression. It has a lot of nuts and fruit, but not to much – it’s sweet, but not to sweet. One of my favorites in this post.


frey chocolate

Mleczna czekolada z nadzieniem migdałowym (bez cukru)

Niezależnie od temperatury jest bardzo miękka za sprawą niemałej ilości nadzienia, które jest swoją drogą bardzo smaczne. Jak dla mnie jest w niej ciut za dużo migdałowego aromatu, ale tylko odrobinę.


Milk chocolate with almond filling (no sugar)

No matter what’s the temperature, it’s soft thanks to the amount of filling, that btw is very tasty. For me, there is a bit to much almond aroma. Just a tiny bit.

Ciemna czekolada z nadzieniem migdałowym

Mniej migdałów (i niewyczuwalny aromat migdałowy), więcej (?) orzechów laskowych w nadzieniu i gorzka czekolada, zamiast mlecznej. Tym różni się ta tabliczka od poprzedniej. Ze wszystkich w tym zestawieniu ta smakuje mi najmniej.


Dark chocolate with almond filling

Less almonds (and definitely less almond aroma), more (?) hazelnuts in the filling and dark chocolate, instead of milk. That’s what differs this chocolate from previous one. It’s my least favorite from this batch.

frey chocolate

Biała czekolada

Z białą czekoladą zawsze mam problem, bo tak na prawdę do tej pory smakowała mi tylko z jednej firmy, i to takiej dostępnej w każdym sklepie osiedlowym czy supermarkecie. Jakiej bym innej nie spróbowała, to zachwytu nie było. W tym przypadku jest nieco inaczej – nie jest za słodka, nie ma „dziwnego” posmaku, nie jest za tłusta. Nie zostanie moją ulubioną, ale jedzenie jej zdecydowanie nie sprawia mi przykrości.


White chocolate

I always have a problem with white chocolate, because to be honest, I have one favorite and it’s the one available in almost every store. I tried many other, but without „wow” factor. In this casi it’s slightly different – it’s not to sweet, doesn’t have „strange” aroma, it’s not to fatty. It won’t become my favorite, but eating it doesn’t make me sad for sure.

frey chocolate

A jaką czekoladę Ty najbardziej lubisz? Daj proszę znać w komentarzu!


What chocolate do you like most? Let me know in the comments!

frey chocolate


Wszystkie tabliczki otrzymałam w prezencie od kolegi ze Szwajcarii. Grazie per il cioccolato Alessandro!


Jeśli zainteresował Cię ten post, serdecznie zapraszam do wsparcia mojego bloga poprzez platformę Patronite!

Mój profil i wszystkie szczegóły znajdziesz tutaj:

KLIKNIJ logo!

Dziękuję! 🙂


Navigate